https://tbilisi94.edu.buncee.com/buncee/424b978e9afd40f8b9907262d1b1fb03
რუსუდან ფარფალია
პორტფოლიო - ბლოგი
Wednesday 14 October 2020
Thursday 30 May 2019
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის
სახელი, გვარი : ფარფალია რუსუდან
საგანი:
ინგლისური ენა
სწავლების საფეხური/კლასი:
73 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
: 27 მოსწავლე .( გვყავს ერთი ს.ს.ს.მ. მოსწავლე)
გაკვეთილის ტიპი: ეკოლოგიური წიგნიერება
გაკვეთილის თემა:
ბუნებრივი მოვლენები და გარემოს დაცვა
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლეები გაიხსენებენ შესწავლილ ლექსიკურ ერთეულებს
გარემოსთან დაკავშირებით, განიხილავენ დიალოგებს
სხვადასხვა ბუნებრივ მოვლენაზე და როლურად გაითამაშებენ მას , გამოთქვამენ საკუთარ მოსაზრებებს ვიდეოკლიპის
ჩვენების შემდეგ.
N
|
აქტივობის მიზანი
და აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების
ფორმები
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
1
|
საორგანიზაციო
საკითხები. მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს, შეფასების
კრიტერიუმებს
|
ვერბალური
|
საერთო,
საკლასო
|
პოსტერები
რომელზეც წარმოდგენილია შეფასების კრიტერიუმები და საგაკვეთილო მიზნები (ფლიპჩარტები)
|
2 წთ.
|
2
|
მოსწავლეები
გაიხსენებენ ნასწავლ ლექსიკურ ერთეულებს და დააკავშირებენ ინგლისურ სიტყვებს ქართულ მნიშვნელობებთან
|
ვერბალური
|
საერთო
საკლასო
|
მარკერები,
პოსტერი/ფლიპჩარტი წებოვანი ქაღალდები
|
3წთ.
|
3
|
მოსწავლეები
იყოფიან ხუთ ჯგუფად, თითოეულ ჯგუფს ურიგდება დაჭრილი დიალოგი ბუნებრივ მოვლენებზე,
რომელსაც აზრობრივად გამართავენ, ააწყობენ და შემდეგ მოახდენენ მის როლურად წარდგენას
|
ვერბალური
პრეზენტაცია,
|
ჯგუფური
|
ფლიპჩარტზე
მოცემული ცხრილი
|
3წთ
9წთ
|
4
|
ვიდეოჩვენება.
მოსწავლეები უყურებენ ვიდეოკლიპს, სდაც ნაჩვენებია ის გარემო ფაქტორები რის გამოც
ბინძურდება ჩვენი გარემო. ვიდეოს დასრულების შემდეგ მოსწავლეები პასუხობენ მასწავლებლის
მიერ დასმულ შეკითხვებს: რა არის მთავარი პრობლემატური საკითხი გარემოს დაბინძურებისა.
როგორ შეიძლება დავიცვათ გარემო, ფლორა და ფაუნა , როგორ შეიძლება გაჯანსაღდეს ჰაერი
და ნაკლებად დაბინძურდეს წყალი
|
ვიზუალური
|
ინდივიდუალური/
ჯგუფური
|
პროექტორი
მონიტორი ლეპტოპი
|
4 წთ
5 წთ.
|
5
|
თითოეუყლ
ჯგუფს ურიგდება ცხრილები, სადაც ახარისხებენ
მოცემული პრობლემის შესაბამისს გადაჭრის გზას და ახდენენ მის პრეზენტაციას
|
ვერბალური
პრეზენტაცია
|
ჯგუფური
|
ფლიპჩარტი,
ბარათები, მარკერები
|
8წთ
|
6
|
მოსწავლეებს
ურიგდებათ ბარათები (მეთოდით 3:2:1) სადაც მოსწ. უნდა აღნიშნოს წერილობით ის სამი
რამ რაც იცოდა, ორი რამ რაც გაიგო და ერთი რამ რაც უნდა რომ გაიგოს.
მასწავლებელი
სვამს გაკვეთილის შესაჯამებელ კითხვებს: როგორ მოგეწონათ დღევანდელი გაკვეთილი, რომელ
აქტივობას გამოყოფდით.
და აფასებს
მოსწავლეებს განმავითარებელი კომენტარით
|
წერილობითი
გამოკითხვის მეთოდი
ვერბალური
კითხვა-პასუხი
|
ინდივიდუალური
|
ბარათები
|
3წთ
|
|
სსსმ
მოსწავლეს ეძლევა მცირე ზომის ტექსტი ბუნებრივი პირობების შესახებ რომელიც უნდა გადაწეროს
სრული სიზუსტის დაცვით
|
|
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
უცხ.ს.III.1. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს უცხოენოვან თანამოსაუბრეთა
შორის მიმდინარე ინტერაქცია (დიალოგი, მონოლოგი,
ინტერვიუ) ყოფით თემებზე.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ამოიცნობს, სად და როდის მიმდინარეობს
საუბარი;
·
ამოიცნობს საუბრის ძირითად თემას/საკითხებს;
·
საუბრის შინაარსიდან გამომდინარე
გამოაქვს დასკვნა თანამოსაუბრეთა ხასიათის, საქმიანობის, მომავალი გეგმების, ინტერესებისა
და მათ შორის არსებული ურთიერთობის შესახებ;
უცხ.ს.III.6. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს სხვადასხვა სახის ინფორმაციული ტექსტი
ამოიცნობს მთავარ თემას/საკითხებს;
·
ამოიცნობს ტექსტის ზედაპირზე (ექსპლიციტურად) მოცემულ ფაქტობრივ ინფორმაციას;
·
აკავშირებს ერთმეთთან სხვადასხვა სახის ინფორმაციას და გამოაქვს
დასკვნა;
·
ამოიცნობს ფაქტებსა და მოვლენებს შორის არსებულ ლოგიკურ კავშირებს;
აკავშირებს ტექსტში მოცემულ ინფორმაციას პირად გამოცდილებასთან.
უცხ.ს.III.16. მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
სვამს და პასუხობს კითხვებს ნაცნობ თემატიკაზე;
·
ახერხებს თანამოსაუბრეთა რეპლიკებზე რეაგირებას;
·
წინასწარი მომზადების საფუძველზე ახერხებს ამა თუ იმ საკითხთან
დაკავშირებით საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვას და მის განმარტებას (რა მოსწონს/არ მოსწონს, რატომ);
·
მიმართავს მასწავლებელს, კლასელებს სასწავლო პროცესში წარმოქმნილ
საჭიროებებთან დაკავშირებით;
·
პასუხობს წაკითხულ ტექსტთან დაკავშირებულ კითხვებს.
Wednesday 8 May 2019
3J
Reporter: can a
man in the street help nature somehow?
Jane: yes, I
think that he can
Reporter: how he
can do this?
Jane: he mustn’t
pollute our environment, for example he can help birds feeding in winter and
also stop picking flowers and damaging trees.
Reporter: can pollution
cause some kinds of diseas?
Jane: yes many
kinds of ecologycal problem causes global warming which has bad effects for our
health
4J
Jerry: what’s so
important about this week?
Collen: tomorrow
it will be windy. With a chance of thunderstorms.
Jerry: and on
Tuesday?
Collen: on
Tuesday, things will clear up in the morning and we’ll have sunny skies
Jerry: on
Friday?
Collen : on
Friday the temperature will drop sharply and we will be lucky if we read 20 0c
Jerry: is it
raining heavily on Sunday?
Callen : yes, it
must be very dangerouse in the beach on Sunday, may be tsunami will appear.
5J
A: Hi, Dave, why
are you look so worried?
B: yeah. I am a
little worried about pollution
A: I know Earth
is suffering pollution is terrible.
B: not only is
environmental pollution dangerous for us too!
A: pollution can
cause the spread of various kinds of
diseas too
B: yeah, ice is melting and the weter level of the sea
is rising.
Suffering - ტანჯვა
spread of- გავრცელება
melting- დადნობა
2 J
Gary: It’s
really hot! I have never seen such hot weather in my life!
Sharon: tell me
about it. It’s like the whole world is broilling.
Gary: oh, look
at the thermometer! The temperature has hit 49 0c
Sharon: I think
it must be droughts
Gary: I hope
it’ll level off.
Sharon: I guess
we can’t play anything untill late
Gary: what else
can we do?
Sharon: we
mustn’t stay in the heat for long!
Broilling ბროლირება, ხარვეზი
1J
Reporter: can you tell me something about water scarcity ?
Sam: yes of course
Reporter: I need reasons why water is polluted?
Sam: ships let trash into the water, sometimes oil
flows from broken ships.
Reporter: any ideas ?
Sam: the temperature of the world ocean grows slightly but
it results in enormous growth of some water weeds, which absorb oxygen
and pollute the water with the trash
of their vital activity.
Weeds სარეველები
absorb oxygen შეიწოვება ჟანგბადი
trash ნაგავი
vital სასიცოცხლო
Subscribe to:
Posts (Atom)