გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის
სახელი, გვარი : ფარფალია რუსუდან
საგანი:
ინგლისური ენა
სწავლების საფეხური/კლასი:
73 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
: 27 მოსწავლე .( გვყავს ერთი ს.ს.ს.მ. მოსწავლე)
გაკვეთილის ტიპი: ეკოლოგიური წიგნიერება
გაკვეთილის თემა:
ბუნებრივი მოვლენები და გარემოს დაცვა
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლეები გაიხსენებენ შესწავლილ ლექსიკურ ერთეულებს
გარემოსთან დაკავშირებით, განიხილავენ დიალოგებს
სხვადასხვა ბუნებრივ მოვლენაზე და როლურად გაითამაშებენ მას , გამოთქვამენ საკუთარ მოსაზრებებს ვიდეოკლიპის
ჩვენების შემდეგ.
N
|
აქტივობის მიზანი
და აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების
ფორმები
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
1
|
საორგანიზაციო
საკითხები. მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს, შეფასების
კრიტერიუმებს
|
ვერბალური
|
საერთო,
საკლასო
|
პოსტერები
რომელზეც წარმოდგენილია შეფასების კრიტერიუმები და საგაკვეთილო მიზნები (ფლიპჩარტები)
|
2 წთ.
|
2
|
მოსწავლეები
გაიხსენებენ ნასწავლ ლექსიკურ ერთეულებს და დააკავშირებენ ინგლისურ სიტყვებს ქართულ მნიშვნელობებთან
|
ვერბალური
|
საერთო
საკლასო
|
მარკერები,
პოსტერი/ფლიპჩარტი წებოვანი ქაღალდები
|
3წთ.
|
3
|
მოსწავლეები
იყოფიან ხუთ ჯგუფად, თითოეულ ჯგუფს ურიგდება დაჭრილი დიალოგი ბუნებრივ მოვლენებზე,
რომელსაც აზრობრივად გამართავენ, ააწყობენ და შემდეგ მოახდენენ მის როლურად წარდგენას
|
ვერბალური
პრეზენტაცია,
|
ჯგუფური
|
ფლიპჩარტზე
მოცემული ცხრილი
|
3წთ
9წთ
|
4
|
ვიდეოჩვენება.
მოსწავლეები უყურებენ ვიდეოკლიპს, სდაც ნაჩვენებია ის გარემო ფაქტორები რის გამოც
ბინძურდება ჩვენი გარემო. ვიდეოს დასრულების შემდეგ მოსწავლეები პასუხობენ მასწავლებლის
მიერ დასმულ შეკითხვებს: რა არის მთავარი პრობლემატური საკითხი გარემოს დაბინძურებისა.
როგორ შეიძლება დავიცვათ გარემო, ფლორა და ფაუნა , როგორ შეიძლება გაჯანსაღდეს ჰაერი
და ნაკლებად დაბინძურდეს წყალი
|
ვიზუალური
|
ინდივიდუალური/
ჯგუფური
|
პროექტორი
მონიტორი ლეპტოპი
|
4 წთ
5 წთ.
|
5
|
თითოეუყლ
ჯგუფს ურიგდება ცხრილები, სადაც ახარისხებენ
მოცემული პრობლემის შესაბამისს გადაჭრის გზას და ახდენენ მის პრეზენტაციას
|
ვერბალური
პრეზენტაცია
|
ჯგუფური
|
ფლიპჩარტი,
ბარათები, მარკერები
|
8წთ
|
6
|
მოსწავლეებს
ურიგდებათ ბარათები (მეთოდით 3:2:1) სადაც მოსწ. უნდა აღნიშნოს წერილობით ის სამი
რამ რაც იცოდა, ორი რამ რაც გაიგო და ერთი რამ რაც უნდა რომ გაიგოს.
მასწავლებელი
სვამს გაკვეთილის შესაჯამებელ კითხვებს: როგორ მოგეწონათ დღევანდელი გაკვეთილი, რომელ
აქტივობას გამოყოფდით.
და აფასებს
მოსწავლეებს განმავითარებელი კომენტარით
|
წერილობითი
გამოკითხვის მეთოდი
ვერბალური
კითხვა-პასუხი
|
ინდივიდუალური
|
ბარათები
|
3წთ
|
|
სსსმ
მოსწავლეს ეძლევა მცირე ზომის ტექსტი ბუნებრივი პირობების შესახებ რომელიც უნდა გადაწეროს
სრული სიზუსტის დაცვით
|
|
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
უცხ.ს.III.1. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს უცხოენოვან თანამოსაუბრეთა
შორის მიმდინარე ინტერაქცია (დიალოგი, მონოლოგი,
ინტერვიუ) ყოფით თემებზე.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ამოიცნობს, სად და როდის მიმდინარეობს
საუბარი;
·
ამოიცნობს საუბრის ძირითად თემას/საკითხებს;
·
საუბრის შინაარსიდან გამომდინარე
გამოაქვს დასკვნა თანამოსაუბრეთა ხასიათის, საქმიანობის, მომავალი გეგმების, ინტერესებისა
და მათ შორის არსებული ურთიერთობის შესახებ;
უცხ.ს.III.6. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს სხვადასხვა სახის ინფორმაციული ტექსტი
ამოიცნობს მთავარ თემას/საკითხებს;
·
ამოიცნობს ტექსტის ზედაპირზე (ექსპლიციტურად) მოცემულ ფაქტობრივ ინფორმაციას;
·
აკავშირებს ერთმეთთან სხვადასხვა სახის ინფორმაციას და გამოაქვს
დასკვნა;
·
ამოიცნობს ფაქტებსა და მოვლენებს შორის არსებულ ლოგიკურ კავშირებს;
აკავშირებს ტექსტში მოცემულ ინფორმაციას პირად გამოცდილებასთან.
უცხ.ს.III.16. მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
სვამს და პასუხობს კითხვებს ნაცნობ თემატიკაზე;
·
ახერხებს თანამოსაუბრეთა რეპლიკებზე რეაგირებას;
·
წინასწარი მომზადების საფუძველზე ახერხებს ამა თუ იმ საკითხთან
დაკავშირებით საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვას და მის განმარტებას (რა მოსწონს/არ მოსწონს, რატომ);
·
მიმართავს მასწავლებელს, კლასელებს სასწავლო პროცესში წარმოქმნილ
საჭიროებებთან დაკავშირებით;
·
პასუხობს წაკითხულ ტექსტთან დაკავშირებულ კითხვებს.
No comments:
Post a Comment