გაკვეთილის თემა:
|
|
||
სწავლების საფეხური/კლასი
|
11 (2) კლასი
|
||
თარიღი:
|
25.04.2018
|
||
საგაკვეთილო
დრო
|
40წთ
|
||
პედაგოგი:
|
რუსუდან
ფარფალია
|
||
მოსწავლეთა პროფილი
|
14.
სსსმ არ ირიცხება
|
||
გაკვეთილის მიზანი:
|
მოსწავლემ შეძლოს:
·
ტექსტის წაკითხვა
და გაგება
·
ახალი ლექსიკური ერთეულების სწორად
გამოყენება.
·
ტექსტში დამუშავებული ინფორმაციის პრეზენტაცია
·
თანამშრომლობა ჯგუფური მუშაობის დროს
|
||
ესგ განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები /ინდიკატორები/
|
უცხ. IX. 11 მოსწავლე
იგებს შემეცნებით ტექსტს სხვადასხვა თემაზე
უცხ. IX.
5 მოსწავლე მონაწილეობს ინტერაქციაში
უცხ. IX.
6 მოსწავლე გაბმულად ლაპარაკობს
უცხ. IX.
28 მოსწავლე თანამშრომლობს გუნდის წევრებთან
|
||
გაკვეთილის ორგანიზება:
|
მთლი კლასი, ინდივიდუალური,
ჯგუფური.
|
||
სასწავლო მასალა და რესურსები:
|
სახელმძღვანელო,
რვეული, ფერადი ფურცლები, დაფა, ცარცი, მოსწავლისა
და მასწავლებლის მიერ დამზადებული რესურსი, მარკერები, პოსტერები (flipchart)
|
||
წინარე ცოდნა:
|
ფლობენ ლექსიკურ
ერთეულებს დედამიწისა და გარემოში არსებული საკითხების შესახებ, შეუძლიათ მოიძიონ
დამატებითი ინფორმაცია თემის გათვალისწინებით, დასახონ პრობლემა და მოიძიონ მათი
გადაჭრის გზები.
|
||
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
აქტივობის
შინაარსი
|
დრო
|
|
გაკვეთილი იწყება საორგანიზაციო
საკითხებით.
მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას,
მიზანს და შეფასების კრიტერიუმებს,
წინარე ცოდნის
გააქტიურება :მოსწავლის მიერ წარმოდგენილი დედამიწის მაკეტის გამოყენებით მასწავლებელი
სვამს კითხვებს, შემდეგ გონებრივი
იერიშის თემაზე გარემო
სლაიდის პრეზენტაცია.
მასწავლებელი
წარმოადგენს სლაიდს სადაც მოცემულია დედამიწაზე არსებული პრობლემები, რამოდენიმე კითხვას
სვამს გლობალური დათბობის და გარემოს დაცვის შესახებ, კითხვა პასუხის რეჟიმში
ჯგუფური სამუშაო. მოსწავლეები იყოფიან სამ ჯგუფად
პრინციპით (1:2:3), თითოეულ ჯგუფს ურიგდება მცირე ზომის ტექსტი დედამიწის შესახებ
წასაკითხად, გამოავლენენ გარემოში არსებულ
პრობლემატურ საკითხებს და მოიძიებენ მათი გადაჭრის გზებს, ამის შემდეგ მოსწავლეებს გადააქვთ დასახული პრობლემები
გადააქვთ ფლიპჩარტზე , ხოლო მათი გადაჭრის გზები ფერადად გამოჭრილ ხელებზე რომელსაც
შემდეგ ამაგრებენ პოსტერზე (დახმარების ხელები)
helping hands .
თითოეული
ჯგუფი წარმოადგენს ნამუშევრების პრეზენტაციას , თითოეულს 3წთ
მოსწავლეებს
ურიგდებათ ბარათი (მეთოდით 3:2:1 ) სადაც უნდა აღნიშნონ წერილობით ის სამი რამ რაც
იცოდა, ორი რამ რაც გაიგო და ერთი რამ რაც უნდა რომ გაიგოს .
სარეზერვო აქტივობა
- ინტერვიუ (როლური თამაში)
მასწავლებელი
მოსწავლეებს დაყოფს წყვილებად, მოსწავლეები ინაწილებენ როლებს, ერთ-ერთი მოსწავლე
სვამს კითხვებს გარემოს დაცვასთან დაკავშირებით ხოლო მეორე პასუხობს მათ
|
2წთ
3წთ
7წთ
6წთ
3წთ
3წთ +3 + 3
3წთ
|
||
გაკვეთილის შეჯამება
|
მასწავლებელი
სვამს გაკვეთილის შემაჯამებელ კითხვებს : როგორ მოგეწონათ დღევანდელი გაკვეთილი,
რომელ აქტივობას გამოყოფდით .
|
5წთ
|
|
საშინაო დავალება:
|
გვ.112
სავარჯიშო N3
|
||
შეფასება
|
შეფასება
: იხილეთ რუბრიკები დანართის სახით.
|
2
წთ
|
Wednesday, 6 February 2019
planet / earth 11 (2)
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment