Thursday, 30 June 2016

გაკვეთილის თემა
ფესტივალები
სწავლების საფეხური, კლასი
10 კლასი ( საბაზო საფეხური)
საგნობრივი ჯგუფი, საგანი
უცხო ენა (ინგლისური ენა)
მოსწავლეთა რაოდენობა
24 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა, აქტუალობა
ნობრივი ცოდნა და საკომუნიკაციო უნარების ფლობა
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
·           გაკვეთილის მიზნები:
·           ტექსტის შინაარსის წვდომა
·           გრამატიკული ჩარჩოს დაცვა
·           დისკუსია
·           კვლევა -ძიების უნარ ჩვევების  განვითარება
მისაღწევი შედეგები:
·         უცხ.ს.III.8. მოსწავლეს შეუძლია ამოიცნოს ტექსტის სტრუქტურული მახასიათებლები, ნასწავლი ენობრივი ფორმები და მათი ფუნქცია შინაარსიან კონტექსტში.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·           ამოიცნობს მოქმედებათა თანამიმდევრულობის (წინმსწრები და მერმინდელი მოქმედების) გამომხატველ მარტივ ენობრივ კონსტრუქციებს;
·            ამოიცნობს ლოგიკური კავშირების (მაგ., მიზეზი, შედეგი, ოპოზიციის) გამომხატველ მარტივ ენობრივ სტრუქტურებს.
უცხ.ს.V.15. მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა მისთვის ნაცნობ თემებზე, საკითხებზე.
 შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·           მოუმზადებლად ახერხებს ინფორმაციის გაცვლას მისთვის კარგად ნაცნობ თემატიკაზე;
·           ამა თუ იმ საკამათო საკითხთან დაკავშირებით მომზადების გარეშე გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას, პოზიციას და განმარტავს მას (რა მოსწონს/არ მოსწონს, რატომ);
·           აკეთებს სხვადასხვა ტიპის არჩევანს და განმარტავს მას (მაგ., რომელ პერსონაჟი მოსწონს უფრო მეტად და რატომ, რომელ თვალსაზრისს ემხრობა და რატომ და სხვა);
·            სპონტანურად რეაგირებს თანამოსაუბრის რეპლიკებზე - აზუსტებს ინფორმაციას, აკეთებს კომენტარს;
·            გამოხატავს საკუთარ ემოციებს, განწყობილებას;
·            უცხ.ს.V.22. მოსწავლეს შეუძლია უცხოური ენის ცოდნის საგანმანათლებლო მიზნით გამოყენება.
·           უცხოურ ენაზე განახორციელებს სხვადასხვა ტიპის პროექტს შეისწავლის უცხოენოვან წყაროებს და სწავლების ენაზე წერს ანოტაციას თითოეულ მათგანზე (მიუთითებს ავტორს, სათაურს, გამოცემის წელს, თემას/მთავარ საკითხებს);
·            თარგმნის მცირე ზომის არამხატვრულ (ინფორმაციულ, შემეცნებით და სხვა) ტექსტებს.
                                                     

წინასწარი ცოდნა
მოსწავლე ფლობს ისეთ გრამატიკულ ერთეულებს როგორიც არის: აწმყო მარტივი დროის, წარსული და მომავალი მარტივი დროების გამოყენება
მასწავლებლის მიერ წინასწარ გადაცემული ინფორმაცია თემასთან დაკავშირებით, როგორც ზეპირსიტყვიერი ასევე სლაიდ- პრეზენტაციის სახით
შეფასების საგანი და პროცედურები
პრეზენტაცია- დისკუსია. მომდინარე განმსაზღვრელი, განმავითარებელი ( იხილეთ რუბრიკა 1)
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
სასწავლო მასალა: სლაიდშოუ, პოსტერი წიგნი " Inspiration A2" 
ტექნიკური რესურსები: პროექტორი, კომპიუტერი,  მარკერი, წებოვანი ქაღალდები, დაფა , ცარცი,, სამუშაო რვეული. პროგრამები google.ge, drivegoogle.com, youtube.com, power point, MS word.
გაკვეთილის მსვლელობა

ფაზა A         

·         გონებრივი იერიშიფესტივალებზე“ (5წთ)
§  მასწავლებელი აკეთებს მოკლე ელექტრონულ პრეზენტაციას სლაიდ-შოუს სახით სხვადასხვა სახის ფესტივალზე (10წთ)
ფაზა 
·         მოსწავლეები წყვილებში ამუშავებენ ტექსტს, შემდეგ ცვლიან ინფორმაციას (15 წთ)
ფაზა 
·         მოსწ. ახდენენ საკუთარი აზრის დაფიქსირებას წერილობითფესტივალებზეაფიქსირებენ წებოვან ქაღალდებს პოსტერზე (5წთ)
·         დისკუსია თემაზე (7წთ)
·         ეძლევათ შემდეგი საშინაო დავალება (3წთ)  იძიებენ დამატებით ინფორმაციას სხვადასხვა ქვეყნის ფესტივალებზე. აგებენ სლაიდს.
დიფერენცირებული სწავლება
ინდივიდუალური საჭიროების მქონე მოსწავლე არ მყავს

Sunday, 19 June 2016

სქემა

შეფასების სქემა

შედეგები
         1 – 4
          5 – 6
             7 – 8
         9 – 10
შესავლის გაკეთება
ტრაფარეტულია
არ არის მცელობა აუდიტორიის დაინტერესებისა
საინტერესოდ არის მიწოდებული
მოძიებული აქვს ისეთი დამატებითი მასალა, რომელიც მსმენელების დაინტერესებას იწვევს
თემის წარდგენა
დარღვეულია ლოგიკა
ნაწილობრივ გასაგებია და განმარტებას მოითხოვს
ლოგიკურად არის აგებული, შეინიშნება მცირე ხარვეზები
თემა ლოგიკურადაა აგებული, წარმოდგენილი საკითხები ნათელი და გასაგებია
საუბარი
დაბნეულია და გაუგებრად საუბრობს
ხშირად ჩერდება, იმეორებს ერთსა და იმავეს
გამართული და გასაგებია
გამართული და გასაგებია, არ ორჭოფობს, საუბრობს დარწმუნებით
დასკვნების გაკეთება
არის მცდელობა
გაუმართავი და ალოგიკურია
ლოგიკურია და კარგად არის ჩამოყალიბებული
ლოგიკურია, კარგად ჩამოყალიბებული და ორიგინალურია
აუდიტორიასთან  კონტაქტი
უჭირს აუდიტორიასთან კონტაქტი
პერიოდულად ცდილობს კონტაქტს
გრძნობს აუდიტორიის განწყობას და ამყარებს კონტაქტს
კრგად ფლობს კომუნიკაციის უნარს
თვალსაჩინოების გამოყენება
იყენებს მწირად და შეუსაბამოდ
იყენებს მწირად და შესაბამისად
იყენებს დიაგრამებსა და ცხრილებს შესაბამისად
იყენებს ახალ ტექნოლოგიებს ცხრილებს დიაგრამების წარსადგენად
აუდიტორიის შეკითხვებზე პასუხი
უჭირს პასუხის გაცემა
პასუხები არ არის გამართული
თითქმის ყველა კითხვას პასუხობს
ყველა კითხვას პასუხობს



ინტეგრირებული გაკვეთილი



გაკვეთილის თემა
დაცული ტერიტორიები
 Forest in danger
საპრეზენტაციო პროგრამა power point- Si

სწავლების საფეხური და კლასი
VIკლასი

ინტეგრირებული საგნები, მასწავლებლის სახელი და გვარი
ბუნებისმეტყველება - ირმა ჯანიაშვილი
ინგლისური ენა - რუსუდან ფარფალია
ისტი - ეკა ცერცვაძე

მოსწავლეთა რაოდენობა  
28 მოსწავლე

განსაკუთრებული საჭიროების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი

განსაკუთრებული საჭიროებების მქონე მოსწავლე კლასში არ გვყავს
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები საგნების მიხედვით
ბუნება- მოსწავლე გაკვეთილის ბოლოს შეძლებს ჩამოთვალოს საქართველოში არსებული დაცული ტერიტორიები და ისაუბროს მათ მნიშვნელობაზე.
მოსწავლე შეძლებს გამოხატოს საკუთარი დამოკიდებულება ბუნებრივი რესურსების უკანონო გამოყენების მიმართ სააგიტაციო პლაკატებისა და ბუკლეტების მეშვეობით

ინგლისური ენა - მოსწავლე შეძლებს ტექსტის შინაარსის წვდომას
ენობრივი ჩარჩოს დაცვას და მოძიებული ინფორმაციის პრეზენტაციას

ისტი- მოსწავლე შეძლებს საკუთარი ან ჯგუფის მიზნების გათვალისწინებით მოამზადოს პრეზენტაცია. შექმნის სლაიდებს საკუთარი ან ჯგუფის მოსაზრებების წარმოსადგენად

ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ ინდიკატორი
ბუნება - VI – IV მოსწავლეს შეუძლია გარემოსდაცვითი ღონისძიებების გატარება, მათი მნიშვნელობის აღწერა და დასაბუთება. შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე ჩამოთვლის საქართველოში არსებულ დაცულ ტერიტორიებს და საუბრობს მათ მნიშვნელობაზე.
გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას ბუნებრივი რესურსების უკანონო გამოყენების მიმართ სააგიტაციო პლაკატებისა და ბუკლეტების მეშვეობით.


ინგლისური - მოსწავლე შეძლებს გაიგოს მოძიებული ტექსტის შინაარსი, დაიცვას გრამატიკული სისწორე წინადადებებში და მოახდენს საკუთარი ან ჯგუფის წევრების მიერ მოძიებული და დამუშავებული ინფორმაციის პრეზენტაციას.

ისტი - VI.I მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალებების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას. შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე აუდიტორიის მოთხოვნების და საკუთარი ან ჯგუფის მიზნების გათვალისწინებით ამზადებს პრეზენტაციასნ (სლაიდებს) საკუთარი ან ჯგუფის წევრების მოსაზრებების წარსადგენად.

თანმიმდევრობა აქტივობები
მისალმებისა და საორგანიზაციო საკიტხის მოგვარების შემდეგ (2 წთ) ბუნების მასწავლებელი ახდენს წინარე ცოდნის გააქტიურებას და აზრობრივი რუკის საშუალებით (5წთ) ის აღნიშნავს რომ 5 ივნისი გარემოს დაცვის დღეა და 1 წთ-ის განმავლობაშვი მოსწავლეები სლოგანებით გამოხატავენ თავიანთ დამოკიდებულებას გარემოს დაცვის დღისადმი, ამის შემდგომ, ინგლისური ენის მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს მოიფიქრონ გარემოს დასაცავად სლოგანი და თიტოეული ჯგუფი ახდენს თავიანთი დამოკიდებულების გამოხატვას ინგლისურ ენაზე. ბუნების მასწავლებელი და მოსწავლეები იხსენებენ საშინაო დავალებას (ჯგუფებს უნდა მოემზადებინათ სასურველი დაცული ტერიტორიის შესახებ პრეზენტაცია power point - ში ქართულ - ინგლისურ ენაზე ასევე გაზეთი ორივე ენაზე). წინა გაკვეთილებზე (ინგლისური - ბუნებისმეტყველება) მოსწავლეებმა მოძიებული ინფორმაცია შეაჯამეს დაამუშავეს ინფორმაციის სისწორე და მიღებული ინფორმაცია გადაიტანეს ფორმატებზე. მოამზადეს ბუკლეტები და პოსტერები ორივე ენაზე.
ისტის გაკვეთილზე მოსწავლეებმა მოამზადეს ელექრტონული პრეზენტაციები არჩეული დაცული ტერიტორიების შესახებ power point – ში.
შემაჯამებელ გაკვეთილზე ჯგუფები წარადგენენ პრეზენტაციებს დაცული ტერიტორიების შესახებ, გაიმართება დისკუსია (4წთ) პრეზენტატორსა და მოსწავლეებს შორის. ისინი ორივე ენაზე ეცდებიან წარმოაჩინონ არსებული დაცული ტერიტორიის მნიშვნელობა მიმზიდველობა.
 მოსწავლეებმა წარმოადგინეს :
ბორჯომ-ხარაგაულის ნაკრძალი (5წთ)
ლაგოდეხის ნაკრძალი (5წთ)
თუშეთის ნაკრძალი (5წთ)
ვაშლოვანის ნაკრძალი (5წთ)
კინტრიშის ნაკრძალი (5წთ)
შექმნილი ბუკლეტებისა და პოსტერების მეშვეობით მოსწავლეები გამოხატავენ თავიანთ დამოკიდებულებას ბუნებრივი რესურსების უკანონო გამოყენების მიმართ.
პრეზენტაციის ბოლოს მოსწავლეები შეაფასებენ ერთმანეთს და საკუთარ თავს (2წთ) ხოლო მასწავლებელები შეაფასებენ მოსწავლეებს შეფასების რუბრიკით (პრეზენტაციისთვის 2 წთ )
საგანმანათლებლო რესურსები
პროექტორი, კომპიუტერი, ფორმატი, მარკერები, ინგლისური ენის წიგნი ( English world 6 ) ბუნება VI  კლასი კომპიუტერული პროგრამები org presentation. Power point.
გაკვეთილის გეგმა




გაკვეთილის მთავარი თემა


Wilde life in danger


თარიღი

3/06/2014


კლასი


VI1

მოსწავლეთა რაოდენობა


14

მასწავლებლის   სახელი, გვარი


რუსუდან ფარფალია
გაკვეთილის მიზნები
ტექსტის შინაარსის წვდომა
ენობრივი ჩარჩოს დაცვა
 საპრეზენტაციო უნარების ჩამოყალიბება
მისაღწევი შედეგები
მოსწავლე შეძლებს გაიგოს მოძიებული ტექსტის შინაარსი, დაიცვას გრამატიკული სისწორე წინადადებებში და მოახდინოს საკუთარი ან ჯგუფის წევრების მიერ მოძიებული, დამუშავებული ინფორმაციის პრეზენტაცია
საგანმანათლებლო რესურსები
პროექტორი
მონიტორი
პოსტერი
მარკერები
ფორმატი
ინგლისური ენის წიგნი ( English world 6 )
ინგლისური ენის სამუშაო რვეული (workbook)
გაკვეთილის თანმიმდევრობა
აქტივობები
მისალმებისა და საორგნიზაციო საკითხების (სიის ამოკითხვა) შემდეგ (2წთ) მასწავლებელი ახდენს წინარე ცოდნის გააქტიურებას აზრობრივი რუკის საშუალებით,(5წთ) ამის შემდეგ განიხილება საშინაო დავალება მოსწავლეებისა და მასწავლებლის მიერ რომელიც შემდეგნაირად უნდა მოზადებულიყო: მოსწავლეები იძიებენ დამატებით ინფორმაციას იმ ცხოველთა ჯიშების შესახებ რომლებიც გადაშენების პირას არიან,  თითოეული მოსწავლე  უზიარებს ინფორმაციას ჯგუფის წევრს, მუშავდება ინფორმაციის სისწორე და გადააქვთ პოსტერზე, ამავდროულად მუშავდება სლაიდი რომელიც მზადდება მოსწავლეების მიერ power point- ში ასევე წერენ მოკლე მიმართვას „მესიჯს“ იმ ადამიანებისათვის რომლებიც მიზანმიმართულად ებრძვიან ცხოველთა სამყაროს განადგურებით.
თითოეული ჯგუფი ახდენს მოძიებული ინფორმაციისა და სლაიდის პრეზენტაციას, თითოეული სარგებლობს ( 15 წუთით)
ამის შემდეგ მასწავლებელი სვამს სადისკუსიო კითხვებს, რომლებსაც მოსწავლეები პასუხობენ (7წთ) ბოლო 3 წთ-ის განმავლობაში მასწავლებელი აძლევს დავალებას workbook-ში unit 4 გვ.24,25,26,
შეფასება
მიმდინარე-განმსაზღვრელი




მოსწავლეები ახდენენ სლაიდისა და პოსტერების პრეზენტაციას




                                        მოსწავლეთა ნამუშევრების პრეზენტაცია

შეფასების სქემა

შედეგები
         1 – 4
          5 – 6
             7 – 8
         9 – 10
შესავლის გაკეთება
ტრაფარეტულია
არ არის მცელობა აუდიტორიის დაინტერესებისა
საინტერესოდ არის მიწოდებული
მოძიებული აქვს ისეთი დამატებითი მასალა, რომელიც მსმენელების დაინტერესებას იწვევს
თემის წარდგენა
დარღვეულია ლოგიკა
ნაწილობრივ გასაგებია და განმარტებას მოითხოვს
ლოგიკურად არის აგებული, შეინიშნება მცირე ხარვეზები
თემა ლოგიკურადაა აგებული, წარმოდგენილი საკითხები ნათელი და გასაგებია
საუბარი
დაბნეულია და გაუგებრად საუბრობს
ხშირად ჩერდება, იმეორებს ერთსა და იმავეს
გამართული და გასაგებია
გამართული და გასაგებია, არ ორჭოფობს, საუბრობს დარწმუნებით
დასკვნების გაკეთება
არის მცდელობა
გაუმართავი და ალოგიკურია
ლოგიკურია და კარგად არის ჩამოყალიბებული
ლოგიკურია, კარგად ჩამოყალიბებული და ორიგინალურია
აუდიტორიასთან  კონტაქტი
უჭირს აუდიტორიასთან კონტაქტი
პერიოდულად ცდილობს კონტაქტს
გრძნობს აუდიტორიის განწყობას და ამყარებს კონტაქტს
კრგად ფლობს კომუნიკაციის უნარს
თვალსაჩინოების გამოყენება
იყენებს მწირად და შეუსაბამოდ
იყენებს მწირად და შესაბამისად
იყენებს დიაგრამებსა და ცხრილებს შესაბამისად
იყენებს ახალ ტექნოლოგიებს ცხრილებს დიაგრამების წარსადგენად
აუდიტორიის შეკითხვებზე პასუხი
უჭირს პასუხის გაცემა
პასუხები არ არის გამართული
თითქმის ყველა კითხვას პასუხობს
ყველა კითხვას პასუხობს